A programról

A Háttér Társaság Emberek vagyunk, nem propaganda! c. programjának célja a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex (LMBTQ) emberek társadalmi elfogadásának magyarországi növelését célzó projektek, kezdeményezések pénzügyi és szakmai támogatása. Elsősorban olyan projektek, szervezetek jelentkezését várjuk, amelyek céljai között szerepel: 

  • az LMBTQI emberekkel kapcsolatos tévhitek, előítéletek csökkentése; 

  • az LMBTQI emberekkel kapcsolatos objektív, részrehajlásmentes, bizonyítékokon alapuló információk terjesztése; 

  • az LMBTQI emberek elleni bűnbakképzés és félelemkeltés visszaszorítása; 

  • az LMBTQI emberek iránti szolidaritás növelése, a szövetségesek hangjának felerősítése; valamint 

  • az LMBTQI emberek pozitív láthatóságának növelése. 

A program célja emellett az LMBTQI szervezetek, csoportok, kezdeményezések és szövetségeseik megerősítése, kapacitásuk növelése. 

Miért van szükség a programra? 

Az LMBTQI emberekkel kapcsolatban Magyarországon számos tévhit, előítélet kering. Ezek az LMBTQI emberek hátrányos megkülönböztetéséhez és társadalmi kirekesztéséhez vezethetnek, és politikai hecckampányok táptalajául szolgálnak. A magyarok jelentős részének nincs személyes kapcsolata LMBTQI emberekkel, így különösen fontos, hogy eljussanak hozzájuk a közösséggel kapcsolatos valós információk.

Milyen tevékenységekkel lehet pályázni? 

A projekt bármely olyan tevékenységet magában foglalhat, amely a fenti célok megvalósítását előmozdítja, így különösen online, nyomtatott és elektronikus médiában, közterületen, közösségi médiában futó kampányok megtervezése és lebonyolítása; nyomtatott és online kiadványok összeállítása és terjesztése; személyes és online képzések; valamint nyilvános események (konferenciák, előadások, kerekasztal-beszélgetések, filmvetítések, kulturális események) szervezése. 

Hogyan és meddig lehet pályázni? 

Pályázni a palyazat.hatter.hu oldalon keresztül, egy online felületen keresztül lehet 2024. január 5. 23:59-ig. A pályázat mellékleteként benyújtandó a kitöltött űrlap és a projekt tervezett költségvetése.

Mennyi pénzre lehet pályázni?

Pályázni három kategóriában lehet. Az A. kategóriában nagyobb, országos elérésű kampányok megvalósítására lehet pályázni, projektenként 18 millió Ft összegben. A B. kategóriában egy-egy témára, célcsoportra vagy földrajzi régióra irányuló tevékenységek megvalósítására lehet pályázni, projektenként 3,5 millió Ft összegben. A C. kategóriában helyi, egy-egy településre, intézményre vagy szűkebb témára fókuszáló, illetve kísérleti jellegű tevékenységekre lehet pályázni, projektenként 1,8 millió Ft összegben.

Kik pályázhatnak?

Az A. kategóriában csak bejegyzett civil szervezetek (egyesületek, alapítványok), illetve gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók pályázhatnak. A B. kategóriában ezek mellett már létező, de be nem jegyzett csoportok (civil társaságok, informális kezdeményezések) is pályázhatnak. A C. kategóriában a fentiek mellett újonnan létrehozott csoportok, illetve magánszemélyek is pályázhatnak a pályázati kiírásnak megfelelő projektek megvalósítására.

Ki dönt a benyújtott pályázatokról? 

A benyújtott pályázatokat a Háttér Társaság munkatársai és felkért külső szakértők értékelik. A végső döntést a Háttér Társaság és az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége közösen hozza meg. 

Mikor kell a projekteket megvalósítani? 

A projektek megvalósításának 2024. február 1. és 2024. december 31. közé kell esnie. A projektek végrehajtását leghamarabb a pozitív támogatási döntés közlésekor lehet megkezdeni. 

Honnan van pénze a Háttér Társaságnak a programra? 

A program az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma támogatásával valósul meg. A Háttér Társaságot az Amerikai Egyesült Államok Budapesti Nagykövetsége nyílt pályázaton választotta ki a program lebonyolítására.  

Hol tudhatok meg többet a pályázatról? 

A pályázattal kapcsolatos valamennyi tudnivaló elérhető a palyazat.hatter.hu oldalon, itt kell benyújtani a pályázatokat is. Javasoljuk a pályázóknak a pályázati kiírás alapos áttanulmányozását. 

A jó minőségű pályázatok elkészítését segíthetik a Hasznos anyagok oldalon található kutatási eredmények és módszertani útmutatók. 

Munkatársaink a palyazat@hatter.hu címen válaszolnak a pályázattal kapcsolatos kérdésekre. 

November és december folyamán két alkalommal online tájékoztató alkalmakat is tartunk, ahol a kérdésekre személyesen is válaszolunk. Az első alkalom időpontja: 2023. november 29. 18:00, az eseményre regisztrálni itt lehet